Vat czy ryczałt

Wszystko na temat podatków, stawki, zmiany, kiedy płacić, jak nie płacić. VAT, PIT i inne. Zadawaj pytania, udzielaj odpowiedzi, pomagaj innym.
Ramiś

Vat czy ryczałt

Post autor: Ramiś »

Działalność copywriterska - Vat i ryczałt? Na czym to polega? Czy to, że oddaję 23 proc. Vatu plus 18 proc. od całego dochodu? Nie rozumiem... Może znacie dobrą i niedrogą księgową online lub Wrocław? Istnieje darmowy program do wystawiania faktur? NIP dostanę automatycznie, czy muszę składać wniosek do US? Od wczoraj mam działalność i mnóstwo niewiadomych...
Żwacz

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: Żwacz »

Niestety tak jest jak mówisz - masz korzyść w postaci odliczania vatu, ale jeśli nie masz kosztów stałych (jak np.towar w handlu, lokal, dużo paliwa) to nie ma sensu na ksiedze przychodów i rozchodów być. Jeśli planujesz sprzedać swoje uslugi na mniej niz 200tys zł rocznie to siedź bez vatu, bo wtedy oddajesz tylko podatek od dochodu lub ryczalt. Nie wiem jaka jest stawka na takie uslugi na ryczałcie, najlepiej jak sobie na papierze przeliczysz planowane przychody i je "opodatkujesz" na kartce to wyjdzie Ci ile Ci zostanie. Najważniejsze jest to, żebyś nie pakowała się w VAT jeśli nie masz wyraźnego powodu. Poza tym jest tutaj wiele formalnosci jak konieczność wpisania się na białą listę podatników vat. Jak jest opisane tutaj: nakonto.com.pl
Awatar użytkownika
pestka
Posty: 113
Rejestracja: 26 wrz 2019, 21:32

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: pestka »

Z rozliczanie trzeba być naprawdę ostrożnym, bo wiecie jak jest... Z US nie ma żartów, po co robić sobie problemy... Dlatego to o czym należy pamiętać między innymi, to aby trzymać terminy jpk . No i trzeba zwracać uwagę, aby żadne błędny nie powstały.
Awatar użytkownika
raptak
Posty: 330
Rejestracja: 05 lis 2019, 20:41

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: raptak »

Ogólnie na te pytania musimy sobie już odpowiedzieć sami i ja jestem zdania, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest płacić podatek VAT. Całkiem niedawno także czytałem w artykule https://www.kreatywna.pl/biznes/praca/s ... na-wynosi/ ile tak naprawdę wynosi podatek VAY w Anglii.
Kaźmirz

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: Kaźmirz »

Moim zdaniem z takim zapytaniem zdecydowanie najlepiej jest się udać do specjalistów aby nam po prostu doradzili. Ja także całkiem niedawno rozpocząłem współpracę z firmą https://taxology.co/pl/ gdyż zależało mi na tym, aby w poprawny sposób rozliczać podatki VAT w UE.
emikaa

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: emikaa »

Jak się odnajdujecie w naszym nowym polskim ładzie? Żeby poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę na temat tych zmian i łatwiej się przygotować do zeznań podatkowych wykupiłam sobie dostęp to komentarza na temat ustawy o rachunkowości https://www.lp-wip.pl/praktyczny-komentarz-do-ustawy-o-rachunkowosci za 9,90 zł ma się dostęp na 14 dni do wielu materiałów, treści są przygotowane przez specjalistę i można tam znaleźć informacje m.in. o prowadzeniu ksiąg rachunkowych
Janne1

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: Janne1 »

"emikaa" bardzo przydatne materiały, zwłaszcza że z tego co zauważyłem kilka szkoleń kończy się certyfikatem, a to dość istotna sprawa na rynku pracy obecnie. Pracodawcy często patrzą na liczbę szkoleń czy kursów, jakie odbywa pracownik, czy stale się rozwija itp. A te szkolenie faktycznie w bardzo wygodnej i przystępnej formie są. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu tematyka związane z Polskim Ładem i ostatnimi zmianami. Samemu ciężko coś odnaleźć, a tu wszystko jest.

tapety na pulpit violetty
Podatnik VAT

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: Podatnik VAT »

Program do faktur, który za darmo można sprawdzić to np. Faktura Small Business Standard: https://www.mega-tech.com.pl/faktura-sm ... -standard/. Program dobry dla firmy, małych i większych przedsiębiorstw, podatników czynnych VAT i tych zwolnionych. Warto sprawdzić moim zdaniem.
nuas

Re: Vat czy ryczałt

Post autor: nuas »

WIELE zależy od prowadzonej działalności, ale ja mam pewność, że wskazówką dla was będzie to, że możecie skorzystać z pomocy specjalisty i to online. Dlatego jestem pewna, że doradca podatkowy Inowrocław to dobre wskazanie. Nawet zwykła rozmowa telefoniczna może wam sporo dać.
ODPOWIEDZ